Tarzan - Russ Manning Pazar Bantları

 Tarzan


Dizinin ilk romanı olan Tarzan of the Apes (Maymunların Tarzanı) Harold Foster tarafından uyarlanmış ve 1929 Ocak ve Mart’ın da Metropolitan Newspaper Service tarafından yayınlanmıştır. Başarısının hemen ardından Rex Maxon'un imzasını taşıyan 2. bölümü Haziran ayında ortaya çıkmıştır. L' United Feature Syndicate, Metropolitan Newspaper Service almış ve 1931 yılından itibaren bir hafta sonu sayfası yayınlanmıştır. Bu sayfa 1937 yılına kadar Harold Foster, 1945'e kadar Burne Hogarth. 1945 ve 1947 arası Rulbmor, 1950'ye kadar yeniden Burne Hogarth ve 1960’dan 1954’e kadar Bob Lubbers tarafından çizilmiştir.

          Hogarth, 2 yıl bu hafta sonu sayfasını bırakmış, bu sırada Dan Barry'le işbirliği içinde bulunduğu günlük striplerde 1949 yılına kadar çalışmıştır. Strip içinde sırasıyla 1949'da John Lehti, 1949 ve 1950’de Paul Reinman. 1950'nin son aylarında Cardy ve 1953'e kadar Bob Lubbers görev almıştır. Sonunda 1967 yılına kadar, 1953’den itibaren strip, 1954'den itibaren de pazar sayfası içinde bütünü ele alıp gerçekleştiren John Celardo olmuştur. 1967 yılından itibaren Russ Manning, 1973 yılına kadar sürdüreceği stripe ve ölüm yılı olan I981’e kadar pazar sayfasına değişik bir hava kazandırmıştır. Yerini Joe Kubert almıştır. Tarzan 1938 yılından itibaren Delt tarafından yayınlanan çizgi romanların, daha sonra ise Paul Norris, Doug Wilday, Mike Rover, Joe Kubert ve Russ Manning gibi isimlerin biraraya geldiği "Teles of Tarzan" (Tarzan'ın hikayeleri) isimli derginin kahramanı olmuştur. Russ Manning aynı zamanda daha sonra pekçok desinatör tarafından çizilen Tarzan'ın oğlu Korak'ın da yaratıcısıdır. Tarzan'ın maceralarının en büyüleyici desinatörü Burne Hogarth olarak kalmıştır, öyle ki kendisine çizgi romanın Michel-Ange'y denmiştir. 1972 ve 1976 yılında direkt olarak Burroughs Yayınlayan Watson - Guptill Yayınevi için albüm olarak yayınladığı Tarzan of the Apes (Maymunların Tarzanı) ve Jungle Tales of Tarzan (Tarzan'ın orman hikayeleri) isimli roman uyarlamasını gerçekleştirmiştir.

          İsveç, Almanya, Danimarka gibi ülkelerden gelen yoğun taleple, bu ülkelerde A.B.D'ye göre daha önem kazanan Tarzan'ın az veya çok başarılı birçok uyarlamasına Avrupal yazarlar imzasını atmıştır. Bunlar arasında Jose Orliz veya Jaime Brocal - Remohl gibi birçok İspanyolu ve Fernando Fusco, Guido Zamperoni gibi İtalyanları sayabiliriz.

Tarzan - Russ Manning Pazar Bantları

Comentários

Postagens mais visitadas deste blog

Tarzan de John e Sal Buscema

Tarzan - O Rei da Selva

Tarzan por Russ Manning